Hej tisdag!
Hade tänkt uppdatera er igår med bilder från helgen men dagen bara rusade förbi. Vi hängde en stund vid poolen efter frukosten igår men det är faktiskt en del molniga dagar här nu, vilket jag tycker är skönt i och för sig, så vi tog oss iväg till Starz vid Centro Plaza istället för en lunch. Typ inga människor där så jätteskönt att luncha. Och sen ner till Corté Inglés för lite matshopping 🙂
I fredags så lagade vi halloumistroganoff som är så himla gott!! Man har halloumi istället för korv. Älskar! Och sedan avslutade vi kvällen med rosé på balkongen och bara pratade om livet. Vad vi vill göra framåt och hur våra drömmar ser ut, så mysigt <3
I lördags blev det frukost på balkongen och sedan en promenad till gymmet. Körde ett tungt benpass i värmen. Men i lördags var det nästan liiite för varmt för att träna måste jag säga. Gymkortet har gått ut nu så får fylla på det när jag är tillbaka från Sverige igen. Men lär vara sjukt varmt att träna i augusti dock, hehe.
På kvällen tog vi oss ner till stan för att se solnedgången vid vår favoritplats! Och sen blev det middag på Volapie som är ett jättebra, riktigt spanskt tapasställe i Puerto Banús. Deras mojito är såå god 🙂 Och maten också.
I söndags hade vi tänkt en slapp dag hemma vid poolen men den är överfull av semestrande turister så vi tog oss istället ner till stranden 🙂 Och det var ett riktigt bra beslut trots att det var mycket folk där också, men att bada i havet just nu är helt underbart!!! Aldrig varit med om att det varit så härligt att bada i havet här som nu, det brukar verkligen vara iskallt annars men nu är det riktigt skönt!
På kvällen tog vi en promenad ner till hamnen för att strosa runt och käka chokladdoppade jordgubbar, mums! Vi avslutade med en drink på Astral, sedan åkte vi hem.
Verkligen en toppenhelg med min älskling! Även om vi är ledig alla dagar just nu, hehe, så är det något speciellt med helgen! Nu har vi precis varit ute på en promenad eftersom det är lite molnigt (fast ändå sjukt varmt) och ska snart ner till poolen för ett dopp. Sedan ska jag iväg och träffa en kompis ikväll!
Love. /S
0